Dni Karola Lipińskiego

   Dni Karola Lipińskiego to koncerty, które odbywają się każdej jesieni w rodzinnym mieście kompozytora - Radzyniu Podlaskim, ku upamiętnieniu jego twórczości.

psmradzyn.edu.pl

   Ich historia sięga roku 1984 i jest związana z działalnością Społecznego Komitetu Organizacyjnego Obchodów Dni Karola Lipińskiego, kontynuowaną po dziś dzień przez Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Lipińskiego. Na przestrzeni lat w ramach „Dni Karola Lipińskiego" wystąpili m.in.: Włodzimierz Nahorny (również radzynianin z urodzenia), Andrzej Jasiński, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Waldemar Malicki, Mirosław Ławrynowicz, Karol Radziwonowicz, Lora Szafran, Tomasz Strahl, Bartłomiej Nizioł, Paweł Skrzypek, Marek Bałata, Bogdan Dowlasz, Wojciech Konikiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski...

psmradzyn.edu.pl




  Radzyń Podlaski to rodzime miasto Karola. Położone jest na Nizinie Południowo-podlaskiej, niedaleko większego miasta, Łukowa w województwie lubelskim. Miasto położone jest nad rzeką Białką. Na północ od rzeki położone jest centrum miasta (ulice: Warszawska, Ostrowiecka, Międzyrzecka) wraz z zespołem pałacowo-parkowym. Zostało zbudowane w 1468 roku Określenie miasta "Podlaski" wywodzi się dopiero z XIX wieku, kiedy w okresie Królestwa Kongresowego w 1816 utworzono województwo podlaskie ze stolicą w Siedlcach. Dawna nazwa tej miejscowości to Kozirynek, która była używana do 1580. W starszych publikacjach można spotkać nazwę "Radzyń Lubelski".